Chcete se něco nového naučit, ale učení vám moc nejde anebo se jen potřebujete učit efektivněji? Pak je tenhle článek pro vás!
Věděli jste, že 80 % zapamatovaného je během 24 hodin zapomenuto? Pojďme tomu předejít 😊
Zásada č. 1: Při učení musíte využívat obě mozkové hemisféry. Nebudeme zabíhat do psychologie, ale pamatujte na to, že jedna polovina mozku má na starosti logiku a druhá naopak emoce.
TIP: Před učením si něco nakreslete. Tím se i zrelaxujete a učení pak půjde samo. Nejlepším způsobem je učit se pomocí myšlenkové mapy. Pokud neznáte princip myšlenkové mapy, tak vám ho časem představíme.
Zásada č. 2: Využívejte vícero smyslů a najděte váš nejsilnější. U každého z nás převládá určitý smysl, který nám pomáhá se lépe učit. Určitě jste se s tím setkali ve škole. Někdo si potřebuje dělat barevné poznámky, jinému zase postačí, když si poslechne výklad učitele a vše si dokonale pamatuje. Vyzkoušejte různé možnosti a přijďte na to, co je pro vás nejlepší.
TIP: Používejte více smyslů, máte jich k dispozici rovnou 5 a jsou zdarma 😊
- Hmat – učíte se něco, co si můžete osahat? Udělejte to! Paměť si to takřka hned zapíše, než když o tom budete jenom číst. Pokud si děláte při učení poznámky, pište si je propiskou na papír. Žijeme už sice v době, kdy to není potřeba, ale mozek si lépe pamatuje a rozpoznává pohyby rukou. Když proces zapisování dat provádíte právě takhle, než vyťukáváním do klávesnice, tak si mnohem snáze vybavíte potřebné informace.
- Čich – Máte-li produkt, který lze rozpoznat po čichu, tak směle opět do toho. Pokud ne, je dobré využívat při učení různé vůně například vonné tyčinky nebo oleje v aroma lampě. Jestliže se učíte vícero oblastí, rozdělte si vůně. Kupříkladu se budete učit anglicky, a přitom budete mít zapálenou vonnou tyčinku santalového dřeva. Poté se budete učit něco jiného, a proto je důležité vyvětrat a použít jinou vůni.
- Sluch – Poslechněte si audionahrávku anebo se podívejte na video. Zkuste si nejdříve vůbec nedělat poznámky. Až bude nahrávka/video u konce, vezměte si papír a napište co všechno jste si zapamatovali. Je toho málo? Zkuste celý proces znovu, ale tentokrát si dělejte jen poznámky z klíčových slov. Nemáte-li k dispozici nahrávku pro vaši oblast učení, pusťte si alespoň nějakou monotónní, relaxační, klidnou hudbu. Zkrátka takovou, která bude hrát v pozadí a nebude vás rozptylovat. Na YouTube najdete i hudbu přímo pro učení. Vygooglete si třeba “Study Music“. Dále si můžete nainstalovat i aplikaci na záznam hlasu. Pak si sami můžete vytvořit potřebnou audionahrávku, kterou můžete poslouchat kdekoliv a nemusíte s sebou tahat haldy papírů.
- Zrak – Využívejte barvy. Zvýrazňovače, barevné lístečky, šanony, lepítka… Ale samozřejmě to nepřežeňte, jinak se to mihne účinkem. Pokud se budete učit, dejme tomu opět angličtinu, používejte jeden typ barvy. Budete-li se následně učit ještě něco dalšího, použijte pro danou oblast jinou barvu.
- Chuť – Máte produkt, který lze ochutnat? Pokud ne, tak mějte vždy při učení něco opravdu, ale zdůrazňuji opravdu něco drobného k zakousnutí. Vycházejme opět z příkladu angličtiny. Při učení anglického jazyka si občas zobněte třeba čokolády a při učení něčeho jiného si vezměte jinou potravinu. Udělejte si těchto malých pochoutek zásobu, ať nemusíte pořád chodit do kuchyně. To samé platí s pitím, udělejte si kávu/čaj do termosky. Když už jsme se dostali až k čaji, tak je dobré pít čerstvé bylinky podporující paměť (Ginkgo Biloba, Ženšen, Gotu Kola, Oregano…)
Zásada č. 3: Využívejte správné místo. Učíte-li se doma, je nejlepší si vyčlenit speciální prostor pro učení. Nemáte kde? V tom případě postačí, když si u svého běžného pracovního stolu upravíte prostor. Dejte stranou všechny věci, které nepotřebujete, trošku pozměňte celkové rozložení a máte hotovo.
Zásada č. 4: Před učením a v procesu učení je potřeba čerstvý kyslík. Jste-li v místnosti, průběžně větrejte.
Zásada č. 5: Motivace je při učení naprostý základ. Učíte se něco a myslíte si, že vám znalosti budou po čase k ničemu? Tak si sakra vymyslete nejméně 10 důvodů, jak je zužitkovat! Znalosti a dovednosti jsou vaším neomezeným kapitálem!
Zásada č. 6: Nic nepřehánět! Učte se v kratších časových intervalech a dělejte si přestávky. Pokud se vydržíte učit dlouho, jděte pak dělat nějakou manuální činnost, aby se mozek odreagoval a oddychl si. Učte se pravidelně, dělejte malé krůčky a buďte trpěliví.
Zásada č. 7: Vypnout si zvuky na mobilu a zařízeních, co by vás rozptylovali.
Zásada č. 8: Minimalizovat vnější rizika. Máte domácího mazlíčka, který je až moc přítulný a vy se tak nemůžete soustředit? Určitě chvilku bez vás vydrží. Větráte, ale ruší vás okolní zvuky? Tak zavřete okno. Dělejte všechno proto, abyste měli klid.
Zásada č. 9: Je nutné udržovat optimální teplotu v místnosti kolem 21 °C, případně dle toho, co je pro vás příjemné.
Zásada č. 10: Mít dobré osvětlení. Bílé rozptýlené světlo je základ. Světlo si umístěte zleva, abyste si nevytvářeli na stůl stín.
Zásada č. 11: Čas při učení hraje také roli, bohužel je zároveň dvousečnou zbraní. Nejlepší je – učit se, když jsme odpočatí, což je většinou dopoledne. Bohužel hrozí riziko, že přes den načerpáme další znalosti a tím přebijeme ty dopolední. Učit se večer, také není dobré. Jak tedy z toho vybruslit? Učte se, když máte čas a večer si látku jen v rychlosti zopakujte, nejlépe před spaním.
Jestli už jste unaveni čtením tohoto článku, dejte si pauzu 😊 Pokud jste OK, udělejte si ještě jedno kafe/čaj a pojďme na pár dalších tipů a doporučení.
Tip č. 1: Když se něco učíte, říkejte si to nahlas.
Tip č. 2: Vytvořte si na základě naučeného fiktivní příběh a co nejvíce ho prožijte. Mozek si totiž vždycky zapamatuje cokoliv, co má silný prožitek a emoce.
Tip č. 3: Vytvořte absurdity a oklamte sami sebe. Například co by se stalo, kdybych tuhle frázi “Hello I would like a cup of coffe and a chocolate cake“ vyslovil v metru? Stalo by se to, že by se na mě otočila slečna a z batohu mi podala čokoládový zákusek a jiný cestující by mi dal kávu. Absurdita, že? Tohle by se nikdy nestalo, viďte? Mozek si ale dokonale pamatuje vše, co je nelogické. Ať se učíte cokoliv můžete sami sebe přimět k lepším výsledkům.
Tip č. 4: Používejte čísla. Například školní známky 1–5 vyjadřují, jestli je výsledek výborný, chvalitebný, dobrý, dostačující, nedostačující. Můžete využívat číslovky i z hodin (20 = večer). No a můžete si s čísly i hrát. Takže když spojíme předešlé 2 věty, můžeme udělat tohle. Číslo 320 nyní obsahuje pro nás tajnou informaci. Víte jakou? 3 = dobrý a 20 = večer 😊 Dobrý večer! No a takhle si můžete hrát úplně s čímkoliv.
Tip č. 5: Jako s čísli si můžete pohrát i s cizími slovy. Kupříkladu anglické slovíčko Flag = vlajka, na který je nějaký flek.
Tip č. 6: Dobrou vychytávkou je používání písmen. Víte, jak jsem si zapamatoval 9 základních pedagogických principů? Nebudu psát, co to znamená, ale jen pro představu:
- Princip přiměřenosti
- Princip emocionálnosti
- Princip soustavnosti
- Princip názornosti
- Princip aktivnosti
- Princip trvalosti
- Princip uvědomělosti
- Princip jednotnosti
- Princip cílevědomosti
Tak tohle, aby si člověk pamatoval, tak by si to musel pořád číst dokola, což by bylo ke zbláznění. Z principů jsem využil začáteční písmena a na konec jsem si přidal poslední fiktivní písmeno. Takže přiměřenost, emocionálnost a soustavnost (vezmeme každé první písmenko a vznikne slovo pes). Takto jsem pokračoval dále, a poslední písmenko jsem dodal, jen abych dotvořil větu, která bude něco znamenat. Výsledek? Pes na tújce. Všimli jste si toho, že jsem si pohrál i s písmenem “u“, že? A všimli jste si něčeho dalšího? Zároveň jsem tím vytvořil absurditu. Ještě se mi nepodařilo za život vidět psa na tújce. Výsledek? Tohle si budu pamatovat celý život!
Tip č. 7: Podobně si můžete hrát i s písmeny z periodické tabulky prvků. Příklad: Jak si zapamatovat Rhenium (Re), Tantal (Ta), Vanad (V), Lithium (Li)? Opět vezmeme začáteční písmena a trochu víc si pohrajeme: Renata táhne vůz listí.
Tip č. 8: Vyvolat vnitřní hádku. Nedává vám něco smysl? Pohádejte se vnitřně i navenek s autorem, který to vymyslel. Představte si, že vedle vás sedí a buďte na něj klidně i nepřiměřeně naštvaní. Příklad: Těleso ponořené do kapaliny, je nadlehčováno silou… „A tohle tě jako napadlo jak? Hele Archiméde, já si myslím, že by to mělo bejt tak a tak, protože ten tvůj vzorec je totální kravina! Nemáš náhodou v téhle veličině chybu? Co?“ Když budete vést fiktivní rozhovor a hádat se, opět se jedná o prožitek a emoce, které mozek lépe a rychle zpracuje.
Doporučení pro správné učení aneb co nikdy nedělat.
- Při učení nejíst velká jídla, neučit se nikdy potom, co si dáte oběd/večeři – mozek se odkrvuje, energie se přesouvá do zpracování potravy a vy se nenaučíte nic.
- Neposlouchat rádio – příliš mnoho vstupů moderátorů a reklam.
- Pokud jste se učili anebo si opakovali látku, nepouštějte si hned potom, a hlavně ne před spánkem seriál, film. Prožili byste příběh nějaké postavy nebo událostí a tato zkušenost by zastínila naučené informace.
- Nikdy se neučit v posteli – mozek moc dobře ví, že postel = spánek. Proto jsem popisoval, abyste si vyhradili místo pro učení. Můžete si však osvojit, schopnost se učit v rámci dojíždění. Pokud se budete často učit ve vlaku, autobusu, mozek to pak vyhodnotí jako místo pro učení se.
- Při učení nespat, nemá smysl se něco učit bez energie. Jste-li unavení, protáhněte se, udělejte pár cviků, snězte ovoce, dejte si vodu s citrónem a hned to bude lepší.
- Nikdy se neučit, nemáte-li k tomu motivaci (samozřejmě zde už vycházím z toho, že jsme dospělí, a ne studenti ve škole, kteří se musí učit ať chtějí nebo ne). Musíte sami sebe motivovat ať už výsledkem nebo samotným procesem, dělejte malé krůčky a odměňujte se. Kupte si něco dobrého a pochvalte se.
- Nedělat multitasking – ano, je hezké že to dokážete, ale při učení opravdu ne. Mozek dokáže vnímat něco kolem sedmi prvků najednou, když jste trénovaní tak cca 12 (ale to už byste byli opravdoví mistři).
- Nikdy se nesoustřeďte na jednu oblast ať už se učíte cokoliv. Přečtěte si myšlenky i od jiného autora. Zamyslete se nad tím, s čím vším to souvisí a jak to můžete propojit. Učíte-li se cizí jazyk, učte se rovnou 2 nebo 3 další zároveň. Dělejte opravdu malé postupy a výsledky se dostaví. Budete sami ze sebe překvapeni, co všechno dokážete 😊
Máte také nějaké tipy/rady/doporučení, které vám při učení pomáhají anebo naopak škodí? Máte nějakou otázku k článku? Napište komentář a rádi odpovíme. Přejeme mnoho zdarů při učení 😊