V minulém článku jsme si řekli pár informací o dnešní uspěchané době. Nyní si povíme, co dělat, abychom měli vždy dobré šance na trhu práce.
Řešením je celoživotní učení. Všichni jsme si prošli školním vzdělávacím systémem, na který většina z nás nemá úplně dobré vzpomínky. To je i důvod, proč se nám do učení nechce. Nikdy nás totiž ve škole nenaučili to, že vzdělávání může být zábavné, jednoduché a hlavně efektivní. Mnoho zaměstnanců touží po rozvoji, získání nových znalostí a dovedností. Upřednostňují pracovat u takového zaměstnavatele, který jim poskytne dostatečné vzdělávací možnosti. Bohužel tím celé učení v dospělosti obvykle končí ☹ Ale není to škoda? Přeci jen dnes máme přímo tisíce možností, jak se něco užitečného naučit. Než napíšeme článek o tom, jak se správně učit a co všechno máme k dispozici, pojďme si nejdříve ujasnit formy vzdělávání, které (ne)využíváme.
Formy vzdělávání
- Formální vzdělávání
- Neformální vzdělávání
- Informální učení
Formální vzdělávání probíhá ve školských institucích a výstupem je mezinárodně uznávaný diplom.
Neformální vzdělávání probíhá mimo školský systém, spadá do něj firemní vzdělávání a jakékoliv kurzy, přednášky, semináře, workshopy. Výstupem může, ale nemusí být certifikát.
Informální učení je jakékoliv záměrné vzdělávání. Může být i nezáměrné, ale to už bychom to tu rozebírali moc teoreticky 😊
Máme k dispozici tři oblasti, které můžeme využít. Každá forma vzdělávání má své (ne)výhody. Napište nám, jestli byste preferovali vzdělávání ve škole, ve firmě nebo samostudium. Rádi na vaše ohlasy uděláme další článek, ve kterém rozebereme plusy a mínusy. No, a jestli Vás vzdělávání nezajímá, tak klidně napište proč a nahoďte téma, které je vám bližší 😊
Mějte se krásně!