
Vzhledem k situaci, ve které se aktuálně nacházíme (ano, tipujete správně…jedná se o koronavirus), tak je Home Office považován za benefit hoden zlatu. Jelikož mnoho z nás v nejbližších dnech pravděpodobně čeká práce z domova, pojďme si říct pár tipů, abychom zůstali produktivní, efektivní a pozitivní 😊
Tip č. 1: Pokud s někým bydlíte, zjistěte, jaká místnost je nejklidnější a udělejte si z ní dočasnou kancelář. První zásadou je to, abyste měli v místnosti co nejvíce klidu. Než začnete pracovat, udělejte si v místnosti pořádek. V práci také pracujete v čistotě a nemáte věci chaoticky rozházené. Díky tomu se budete od práce méně rozptylovat.
Tip č. 2: Jestliže máte doma malé děti, tak je Home Office poněkud složitější. Musíte zajistit, aby vás co nejméně rušili, protože potřebujete mít dostatečný klid na práci. To však může být s jejich nekonečnou energií opravdu velký oříšek 😊 Záleží samozřejmě na věku dítě, ale můžete je například zabavit tímto:
- Pohádky formou videa anebo audia.
- Prohlížení si obrázkových knih, časopisů, komiksů.
- Čtení knih.
- Malování obrázků.
- Skládání věcí z papíru – lodičky, čepičky, origami, masky na obličej…
- Nastříhejte jim čtverečky z tvrdého papíru a nechte je vyrobit pexeso, malování obrázků je bude bavit a vám to poskytne dostatek času na práci.
- Stavění bunkru – nechte děti ať si např. z krabice, prostěradla, povlečení a dalších věcí postaví bunkr, určitě jim to chvilku zabere.
- Psaní příběhu, básniček, písniček.
- Vhodné PC hry.
- Ujistěte se, že se dětem nemůže nic stát a nechte je ať vyhlíží z okna a počítají např. auta, ptáky, chodce, barvy, tvary…
- Jestli zvládáte multitasking, tak slovní fotbal vám nebude dělat problém.
- Výroba různých dekorací.
- Tvorba koláží – lepení, stříhání, kreslení…
- Bobřík mlčení.
- Hledání dárku, pokladu – ukryjte doma nějakou věc, vyčleňte místa, kde se může hledat a nechte dítě pátrat.
- Skládání puzzlí, stavění lega, hlavolamy, osmisměrky, sudoku a podobné činnosti, u kterých děti nějaký ten čas vydrží.
Tip č. 3: Domácí prostředí vás může nutit k častějšímu chození po bytě. Připravte si ráno svačinu, jako když byste měli jít do práce, udělejte si do termosky horký nápoj a mějte na pracovním stole potřebnou zásobu potravin.
Tip č. 4: Nepracujte v pyžamu. Víte proč? Zde hraje roli psychologie > pyžamo = postel = únava = spánek. Ráno se tedy normálně upravte, jako kdybyste šli do zaměstnání. Nemusíte mít na sobě dress code, postačí běžné domácí oblečení, ve kterém nechodíte spát.
Tip č. 5: Sami si nastavte cíle, a to nejlépe hodinové. Naplánujte si, kolik toho chcete za hodinu stihnout. Napište si úkoly na papír a odškrtávejte si je. Tím, že si budete odškrtávat cíle, získáte dobrý pocit sami ze sebe a zajistíte si dobrou výkonnost.
Tip č. 6: Nebuďte však na sebe přehnaně tvrdí a naplánujte si krátké pauzy. Tohle byste totiž měli dělat i v práci. Protáhněte se, zacvičte si, jděte na chvíli ven, občerstvěte se.
Tip č. 7: Nemůžete se soustředit? Zapněte si jako kulisu nějakou monotónní hudbu.
Tip č. 8: Pokud k práci nevyužíváte sociální sítě, vypněte je a přihlaste se na ně o pauze nebo po práci.
Tip č. 9: Ať už vás namíchne kdokoliv nebo cokoliv musíte být, jak se říká “splachovací“. Jediné, co vážně nechcete, je v milovaném domově šířit negativní energii. Když se něco zkrátka nepovede a vyvolá to ve vás špatné emoce, můžete například odejít z bytu, projít se a vrátit se zpět s čistou hlavou. Pokud nikam chodit nechcete postačí jednoduché dechové cvičení. Zhluboka dýchejte, uvědomujte si své tělo, uvědomujte si teplotu vzduchu, soustřeďte se jen na dech, počítejte při tom od jedné k deseti a poté od deseti k jedné. Určitě vám to pomůže a vyřešíte pak hravě všechny problémy. Když byste nebyli v dobrém rozpoložení tak jeden den se nic hrozného nestane, ale pokud budete z domova pracovat pravidelně a opakovaně byste byli negativní, tak si sami z mírumilovného domova vytvoříte bojiště.
Tip č. 10: Se zaměstnavatelem se domluvte na formě komunikace. Abyste nevolali s každou prkotinou, je nejlepší si zřídit chat, který je efektivnější, příjemnější a rychlejší než e-mailová komunikace. Pokud ve firmě nevyužíváte propracovaný softwarový systém, můžete si nainstalovat nějakou bezplatnou aplikaci do telefonu.
Přejeme pěkný čtvrtek, klidné dny, a hlavně dobrou imunitu 😊 Myslíme na vás a jsme v tom s vámi!
